Drabina szprotawa

Jak wyglądałoby życie bez drabiny?

Zdarza Ci się niekiedy pracować na wysokości przy osobistym budynku albo zbierać plony z drzew owocowych? Co byś zdziałał, gdybyś nie posiadał tak fenomenalnego sprzętu, którym jest drabina
  To pewnego rodzaju konstrukcja, która w istotnym stopniu ułatwia dostanie się przez nas na mniejsze wysokości. Uzyskiwana jest z przeróżnych rodzajów tworzyw (do najczęściej napotykanych należy drzewo i metal). Te większe najczęściej są w wersji składanej, co o wiele ułatwia ich transport. Dodatkowo zajmują mniej miejsca. 
  Cechą każdej konstrukcji są dwie pionowe podpórki (często wyekwipowane są także dwie mniejsze dla utrzymania prawidłowej równowagi) oraz szczeble. Ich znaczącą cechą jest fakt, iż spełniają one dwie funkcje – przede wszystkim służą nam jako coś, za co łapiemy się rękoma wspinając się na wysokość, a w drugiej kolejności stają się dla nas miejscem, na które stajemy. 
  Są najczęstszym wyekwipowaniem ekip budowlanych, lecz nie tylko. Po wielokroć są instalowane dodatkowo w górach, ażeby w jak najskuteczniejszy sposób ułatwić turystom wspinanie się na strome górskie szlaki. 
  Specjalną uwagę na swoje bezpieczeństwo powinni zwrócić właściciele drabiny zrealizowanej z drewna (szczególnie, gdy jest ona przechowywana na orzeźwiającym powietrzu). Każde pęknięcie, nadgniły fragment oraz uszkodzenie powierzchni przez owady może wieść do istotnego uszczerbku na naszym zdrowiu. Do najpopularniejszych modeli drabin przynależą: hakowa, pożarnicza, ostrew i schody. 
  Ważne jest aby każdy użytkownik drabiny przed wejściem na nią stwierdził wielokrotnie czy jest statyczna oraz żeby schodzić i wchodzić na nią zawsze przodem do szczebli. Nader znaczące jest także to, by wybrać jak najbardziej odpowiednie podłoże (nigdy nie ustawiamy drabiny na pochyłości). Przy pracy na większych wysokościach powinno się stosować dodatkowy sprzęt, który uchowa nas przed prawdopodobnym upadkiem. Dodatkowo należałoby wiedzieć, że drabiny biegłe powinny co jakiś okres czasu być poddawane kontroli ich stanu technicznego. Aby uciec od wypadku nie należy samodzielnie przerabiać bądź przedłużać drabiny. Wydawać się może to klarowne jednakże pracując na wysokości warto koniecznie pamiętać o robieniu przerw minimum 15 minut co dwie godziny. Pamiętając o wyżej wymienionych zasadach korzystania z drabiny możemy czuć się pewni, a praca na niej stanie się dla nas niezwykłą radością.


Możliwość komentowania jest wyłączona.

Lahorde - literatura i sztuka